Když jsme začínali s vývojem cirkulárního oblečení, hledali jsme materiál, který je skvěle recyklovatelný. Zjistili jsme, že kromě nylonu, který nebyl na klasické oblečení příliš vhodný, takový materiál neexistuje.

A proto jsme se inspirovali v jiných odvětvích a vyvinuli NILPLA® oděvní textilie. Vznikl tak materiál budoucnosti módního průmyslu.

Výroba cPLA
Co je NILPLA®?

NILPLA® je cirkulární polylaktid, neboli bezvodá vysokomolekulární podoba kyseliny mléčné. Jedná se o bio-based materiál získávaný z obnovitelných zdrojů, nejčastěji kukuřice nebo cukrové třtiny. Výtěžnost tohoto materiálu na 1 hektar je 8x vyšší než u bavlny.

Už na jeho samotnou výrobu je potřeba daleko menší množství vody a energie v porovnání s jinými textilními materiály (viz HIGG index). V Nilmore® jsme jeho ekologické dopady díky recyklaci ještě snížili.

Více o cirkularitě

cPLA látka

Textilní vlastnosti

Vedle zmíněných ekologických vlastností materiál vyniká svou lehkostí, prodyšností a snadnou údržbou. Je příjemný na těle a díky své hypoalergenitě jej mohou nosit i lidé s citlivou pokožkou. Výroba látek a jejich barvení navíc probíhá pod přísnou certifikací Oeko-Tex Standard 100.

V horkých letních dnech materiál poskytuje také účinnou ochranu před UV paprsky a díky jejich vysoké tepelné vodivosti má jednu kouzelnou vlastnost – v horku chladí a v zimě hřejí (tento efekt má dokonce 2x vyšší než vlna).

O oblečení z NILPLA® materiálu se také velmi snadno stará. Díky jeho rychleschnoucím schopnostem (3x rychleji než bavlna) nemusíte používat sušičku. Stačí ho na pár hodin pověsit a máte hotovo. Oblečení je tak nejen esteticky krásné, ale také velmi praktické pro každodenní život a udržitelný životní styl.

cPLA látka
Další cirkulární materiály již brzy

NILPLA® materiál je prvním cirkulárním oděvním materiálem, který jsme vyvinuli. V rámci vývoje však usilovně pracujeme dále. Již nyní máme plně validovanou cirkularitu u jednoho dalšího materiálu a jsme kousek k cirkularitě u dalších dvou. Tyto materiály postupně uvedeme během následujících let. Naší vizí je přinášet různá cirkulární řešení nejen do oděvního, ale i jiných průmyslů. Věříme, že cirkulární ekonomika je cestou, jak dát lidstvo a přírodu zpět do harmonie.