Když jsme začínali s vývojem cirkulárního oblečení, hledali jsme materiál, který je skvěle recyklovatelný. Zjistili jsme, že kromě nylonu, který nebyl na klasické oblečení příliš vhodný, takový materiál neexistuje.

A proto jsme se inspirovali v jiných odvětvích a vyvinuli NILPLA® oděvní textilie. Vznikl tak materiál budoucnosti módního průmyslu s 98 % nižší vodní stopou oproti bavlně a 59 % menší uhlíkovou stopu ve srovnání s polyesterem.

Výroba cPLA
Co je NILPLA®?

NILPLA® je cirkulární polylaktid (PLA), neboli bezvodá vysokomolekulární podoba kyseliny mléčné. Jedná se o bio-based materiál získávaný z obnovitelných zdrojů, nejčastěji kukuřice nebo cukrové třtiny. Výtěžnost tohoto materiálu na 1 hektar je 8x vyšší než u bavlny.

Už na jeho samotnou výrobu je potřeba daleko menší množství vody a energie v porovnání s jinými textilními materiály. V Nilmore® jsme jeho ekologické dopady díky recyklaci ještě snížili.

Více o cirkularitě

NILPLA obleceni

Textilní vlastnosti

Vedle zmíněných ekologických vlastností materiál vyniká svou lehkostí, prodyšností a snadnou údržbou. Je příjemný na těle a díky své hypoalergenitě jej mohou nosit i lidé s citlivou pokožkou. Výroba látek a jejich barvení navíc probíhá pod přísnou certifikací Oeko-Tex Standard 100.

V horkých letních dnech materiál poskytuje také účinnou ochranu před UV paprsky a díky jejich vysoké tepelné vodivosti má jednu kouzelnou vlastnost – v teple chladí a v zimě hřejí (tento efekt má dokonce 2x vyšší než vlna).

O oblečení z NILPLA® materiálu se také velmi snadno stará. Díky jeho rychleschnoucím schopnostem (3x rychleji než bavlna) nemusíte používat sušičku. Stačí ho na pár hodin pověsit a máte hotovo. Oblečení je tak nejen esteticky krásné, ale také velmi praktické pro každodenní život a udržitelný životní styl.

cPLA látka
Recyklace

Společně s vědci z VUT v Brně a technologickými partnery jsme vyvinuli dvě cesty recyklace našeho NILPLA® textilu. Molekulární a termomechanickou. Při molekulární dochází k rozložení látek na molekuly, které jsou opětovně složeny. Touto cestou jsme schopni recyklovat 87 % váhy oblečení nekonečněkrát.

Termomechanická recyklace probíhá roztavením materiálu a jeho opětovným zvlákněním. Tímto způsobem dokážeme recyklovat až 98 % váhy oblečení. Lze ji použít pro jeden materiál jen několikrát, poté je potřeba použít první způsob. A co recyklace přináší? Není při ni spotřebovávána žádná voda a dochází k 77% úspoře energie oproti výrobě ze surovinového zdroje.

Ukázat produkty