Třikrát se mu roztrhly kalhoty. Naštval se a začal šít „věčné“ oblečení

„Na českém trhu jsou desítky firem zabývajících se, alespoň částečně, udržitelnou módou. Patří mezi ně velké řetězce, jako je Zara, Esprit, H&M, menší firmy, jako třeba Bohempia, Tree Factory, Freshlabels či Nila, nebo e-shopy EtikButik, Green butik nebo Meera Design. Žádná z nich však nenabízí plně cirkulární oblečení."

- SeznamZprávy.cz

Obnošené vraťte, vyrobíme z něj nové. Ostravský startup mění módní zvyklosti a spouští první cirkulární kolekci oblečení

,,Ostravský projekt, za kterým stojí Mikuláš Hurta, chce lidem nabídnout další alternativu, jak se dobře oblékat, ale zároveň se snažit být v souladu s přírodou. Gró jeho byznysu je založeno na takzvaném cirkulárním oblečení, kdy zákazník po nějaké době vrátí obnošený, již nepotřebný kousek zpět do oběhu tak, že ho donese na jedno ze sběrných míst Nilmoru nebo zašle poštou k recyklaci."

- Cc.cz

Češi přicházejí s první značkou cirkulárního oblečení. První kolekci pokřtí na Slou Days už 17. září

,,Jedná se o vstup oblečení do cirkulární ekonomiky, která má podle ředitele Nilmore velkou budoucnost. Podle jeho slov bude naprosto normální přemýšlet o produktech jako o něčem, co lidé znovu vrátí podobně jako prázdnou lahev od piva."

- Refresher.sk

Dnešní móda zabíjí a to chceme změnit

,,Na první pohled nepůsobí jako protřelý byznysmen ani ekologický aktivista. Šestadvacetiletý Mikuláš Hurta přitom vybudoval jeden z nejnadějnějších českých startupů poslední doby."

- červenec 2021, tištěné vydání Forbes.cz

Kdyby na trhu byla udržitelná textilie, do byznysu bych nešel, říká šéf nové značky

,,Na oděvním trhu vidíme obrovskou mezeru, co se týče udržitelné módy. Když říkám „udržitelná“, tak myslím měřitelnou udržitelnost, ne nějaký greenwashing, který nyní na trhu frčí. Jakmile si zákazníci začnou uvědomovat, že produkty nejsou tak udržitelné, jak se prezentují, budou hledat výrobky, které ekologický kredit mají vědecky podložený."

-iDNES.cz

Startupy na mušce – září 2021

,,Česká republika je plná skvělých a inspirativních projektů, které přinášejí do našich každodenních životů oživení, podporu i nové pojetí řešení problémů a situací. Rádi bychom vám každý měsíc představili české projekty, které jsou jedinečné a neměly by vám uniknout. Zářijový díl se nese v módním duchu."

-CzechStartups.org

Český startup vyrábí plně recyklovatelné oblečení s nejnižší enviromentální zátěží na trhu. Jde nám o cirkularitu, říká jeho zakladatel

,,Většina cirkulárních materiálů na trhu má ve skutečnosti jen jednu nebo dvě recyklační smyčky a pak míří na skládku, protože recyklací látka ztrácí své vlastnosti. Proto není možné ji neomezeně obnovovat. Cíl našeho projektu byl vytvořit oblečení s nejnižšími environmentálními dopady vůbec. Abychom dosáhli skutečně udržitelného produktu, je pro nás podmínkou právě plná cirkularita.“ vypráví Hurta o začátcích projektu.

- Pozitivni-zpravy.cz

Chceme vyrábět cirkulární oblečení bez surovin a odpadu, říká šéf Nilmore Mikuláš Hurta. Módu rozkládá na molekuly.

,,Abychom mohli vyvinout cirkulární koncept, bylo zapotřebí přinést na trh úplně nový textilní materiál. Sedli jsme si s lidmi z liberecké univerzity a z VUT v Brně a začali jsme diskutovat. Na začátku jsme měli bláznivé nápady typu pavoučí vlákna. Potom jsme přešli k PLA. Začali jsme zkoušet krok za krokem dělat první látky, testovat je, vyvíjet recyklaci,“ vypráví Hurta o začátcích projektu.

- Euro.cz

Oblečení, ze kterého nikdy nebude odpad. Nilmore chystá revoluci v textilnictví.

,,Na začátku si Mikuláš Hurta myslel, že největší problém bude právě s recyklací. Nakonec se ale ukázalo, že nejsložitější bylo přizpůsobit výrobní proces tomuto netradičnímu materiálu. „Říkal jsem si, že PLA je materiál, který už je známý roky. Dělají se z něj sáčky, 3D struny. Ale do textilií se nikdo zatím nepustil. Proč, jsem zjistil v momentu, kdy jsme chtěli začít vlákno zpracovávat."

- Startupjobs.cz

Móda, která nikdy neskončí na skládce. Český start-up mění svět oblečení(m)

,,Na skládkách po celém světě leží statisíce tun starého oblečení. Díky ostravskému start-upu Nilmore to ale může být brzy minulostí. Mladí nadšenci totiž jako první na světě přicházejí na trh s cirkulárním oblečením. Obnošené oblečení dokážou rozložit na molekuly a vyrobit zcela nové vlákno pro tvorbu dalších módních kousků."

- Pozitivni-zpravy.cz

Oživují český oděvní průmysl s důrazem na šetrnost k přírodě

,,Náš materiál je v současnosti jediným cirkulárním textilem na trhu, proto mohou zákazníci vracet pouze produkty, které jsou součástí našeho cirkulárního systému. Kromě Nilmore oblečení to budou i produkty jiných značek vyrobené z našeho Nilmore materiálu."

- Obnovitelne.cz