Většina milovníků udržitelné módy „sekáče“ moc dobře zná. Málokdo ale ví, jak to celé vlastně funguje. Jak se vyřazené oblečení do secondhandů dostane a co se děje s vyřazeným oblečením které ne? Podívejme se pod povrch unikátního vintage secondhandu Cosmic Kids, se kterými jsme spolupracovali na focení kolekce Lost & Found!

Nakupování v secondhandech nabírá čím dál více na popularitě a zažívá obrat o 180 stupňů. Už to často nejsou jen ty nehezké hrabárny jako v minulosti, ale velmi útulné a moderní obchůdky, které dnes najdete i v nákupních centrech. Zvyšuje se také nákup oblečení z druhé ruky prostřednictvím e-shopů jako je právě Cosmic Kids nebo obchodních portálů jako je Vinted. A to je výhra pro všechny strany. Pro vás, protože najdete skvělé, originální cenově dostupné kousky a pro planetu, protože jich méně skončí na skládce. Jen nošení oblečení o pouhých 9 měsíců déle snižuje jeho uhlíkovou stopu o 20–30 %.

Cosmic Kids

Fotografie: Kamila Shíbalová, Cosmic Kids

Jak se oblečení do secondhandů dostane?

Denně do textilních třídíren odpadu přicestují ze západních zemí jako je USA, Německo nebo Velká Británie desítky tun textilního odpadu. Ty se následně třídí dle kvality do třech kategorií. Oblečení první jakosti je kvalitní zboží vhodné pro další prodej. Druhá jakost zahrnuje poškozené zboží, které se downcykluje nejčastěji tak, že se rozstříhá nebo jinak zpracuje pro výrobu výplní do matrací nebo sedaček. Do poslední kategorie spadá neprodejné zboží na českém trhu, které putuje do zemí mimo Evropskou unii.

Dle zakladatelky Cosmic Kids Kamily Shíbalové tak existují v podstatě dvě možnosti, jak se k oblečení z druhé ruky dostat. „Buď budete sami osobně obcházet nevýběrové sekáče a budete trpělivě hledat to, co chcete prodávat. Máte pak pod kontrolou všechno, co prodáváte, ale trápí vás nedostatek zdrojů oblečení a trávíte tím několik desítek hodin měsíčně. Nebo si objednáte naslepo x stovek kilo oblečení po různých kategoriích z velkoobchodu. Ušetříte čas a máte jistotu, že budete mít dostatek sortimentu na prodej. Na druhou stranu bojujete s tím, že nikdy nevíte, kolik z toho reálně budete chtít prodávat.“

Cosmic Kids

Fotografie: Kamila Shíbalová, Cosmic Kids

V Cosmic Kids se vydali cestou bezkompromisní kvality

„Všechno oblečení vybírám osobně v sekáčích po celém Česku. Některé jsou větší, pouze pro živnostníky, některé zase nenápadné v zapadlých vesničkách.“, říká Kamila. Při svém výběru vintage kousků dbá zejména na použité materiály a dává přednost kvalitním přírodním materiálům jako je vlna, len, hedvábí, kůže nebo bavlna. Zajímá se také o to, odkud oblečení pochází a zda bylo férově vyrobeno. Kousky z fast fashion řetězců proto u Cosmic Kids téměř neobjevíte. „Najít kvalitní vintage kousky je čím dál tím složitější. Kvalitních věcí v oběhu zaprvé ubývá a jsou nahrazovány oblečením z fast-fashion řetězců. Zadruhé je o ně větší zájem nebo také nezřídka boj.“, dodává z vlastních zkušeností Kamila.

Před samotným zařazením do sortimentu navíc v Cosmic Kids podrobují oblečení vyčerpávající zkoušce kvality. Všechno oblečení profesionálně vyčistí v čistírnách šetrných k životnímu prostředí nebo vyperou pomocí ekologicky šetrných prostředků. V případě potřeby všechny vintage kousky redesignují tak, aby odpovídaly současným trendům. „Nyní se více než kdy dříve snažím pracovat i s kousky, které jsou při nalezení v sekáčích například velikostně nenositelné nebo střihově nesoučasné, ale splňují mé nároky na kvalitu zpracování a materiál. Proto dlouhodobě spolupracuji se švadlenou.“, přibližuje proces péče o vybrané vintage kousky zakladatelka.

Lost & Found Collection

Fotografie: Lost & Found kolekce Nilmore® styled by Cosmic Kids

Neprodejné oblečení končí v Africe

„Ne všechno od “sousedů” ale zůstává na našem trhu. Česká třídírna Opatex například uvádí, že do oběhu se dostává zhruba 15 % oděvů, zbytek cestuje dále na východ, a to především do Afriky.“, podotýká Kamila. Realita je taková, že nechtěného oblečení je nadbytek už i v Afrických zemích. Jen malá část se tam uplatní, ta větší část končí na skládce jako odpad. Haldy nepoužitelného textilu se už ale netýkají jen Afriky. Hrozivé záběry z pouští přeplněných textilem už se objevují i z Jižní Ameriky.

Jako firmy i jako zákazníci máme zodpovědnost za to, aby se z naší planety nestala skládka oblečení, proto je potřeba prodlužovat životní cyklus oděvů a vyhýbat se tvorbě textilního odpadu. „Když se bavíme o módním průmyslu komplexně je to jedno z nejvíce znečišťujících odvětví na světě. Ale jsem optimistická jako vždycky. Věřím v nás, v lidi, v naší a následující generaci, která není vůči textilnímu odpadu lhostejná.“, dodává nakonec Kamila z vintage secondhandu Cosmic Kids.

Kamila Shíbalová

Fotografie: Kamila Shíbalová, Cosmic Kids