Katastrofální pracovní podmínky, každodenní boj za neporušování lidských práv a malá naděje na zlepšení situace. I takový je běžný život mnoha dělníků pracujících v módním průmyslu, k jehož chodu mnozí z nás bez rozmyslu přispívají ze svých vlastních peněženek. Můžeme podobnému bezpráví zabránit? Je přesun výroby do Evropy nebo nakupování pouze od lokálních značek účinným řešením?

Refashion

Zdroj: Getty Images

Zkuste si v rychlosti projít svou vlastní skříní, možná budete sami překvapeni, kolik vlastníte kousků, jejichž štítky na sobě mají natištěny země jako je Bangladéš, Čína, Malajsie nebo třeba Kambodža. S největší pravděpodobností toto oblečení pochází z továren, v nichž pracovníci nedostali za svou práci férově zaplaceno. Přestože většina z nich pracuje až 16 hodin denně, často jsou jim odepírány přestávky, aby se při výrobě ušetřila každá minuta času. Většinovým zastoupením jsou v těchto oblastech ženy, které mnohokrát nemohou být doma, aby se postaraly o své děti a jsou tak nuceny si je přivést s sebou do práce. Nehledě na to, že v některých zemích dokonce děti i přes překročení zákona taktéž pracují, a to už od pouhých dvanácti let.

Rana Plaza

Zdroj: Quartz

S bezpečností to také není nejradostnější. Jedním z podobných míst výroby byla například budova Rana Plaza v bangladéšské metropoli Dháka, která postrádala jakákoli bezpečnostní opatření a když došlo k jejímu zřícení zemřelo přes 1100 obětí, dalších 2500 bylo zraněno. K neštěstí došlo i přes opakované stížnosti pracujících, kteří se zoufale snažili upozornit na poničené stěny a strach o své životy. Tato tragédie byla jedním z prvních vykřičníků, které pozměnily pohled světa na textilní průmysl.

Jednoduše řečeno, primárním cílem je v těchto továrnách vyprodukovat co nejvíce oblečení v co nejkratším čase a za co nejméně peněz. Pracovní podmínky a tlak na zaměstnance podle toho potom také vypadá. Potvrzení od lékaře nebo snaha o lepší přístup zaměstnavatele nevede k pozitivní změně, ale okamžitému propuštění z důvodu zpomalování výrobního procesu.

Fast fashion

Zdroj: Getty Images

Co s tím můžeme jako konzumenti dělat?

Mnoho lidí se snaží vyhýbat nákupům u velkých značek, které své oblečení vyrábí mimo Evropu. Podporují tak malé lokální výrobce a vyhledávají obchody působící v okolních zemích. Stačí to však jako rozumné východisko?

Hypoteticky, pokud zákazníci přestanou tyto řetězce sytit, tak fabriky postupem času zkrachují nebo přesunou svou výrobu do Evropy, aby uspokojili požadavky nakupujících. Co se ale stane s lidmi, kteří tam pracovali? Pro většinu z nich to byl jediný způsob obživy, nic jiného neumí, nemají vzdělání a život jejich rodin závisel na příjmu, ač nespravedlivě nízkém, který zde měli možnost získávat. Budou bez peněz a bez práce.

Masový přesun výroby tak může způsobit sociální a ekonomickou katastrofu a případná lokalizace proto musí být pozvolná a koordinovaná. Účinným postupným řešením je výroba v zodpovědných certifikovaných továrnách, které se už nyní nacházejí i v Asii, a poptávkou po takto certifikovaných produktech donutit ty méně zodpovědné firmy změnit svůj přístup.

Garment workers protest

Zdroj: Eco-age

Kde vyrábí své oblečení Nilmore®?

Přestože Nilmore® vyrábí především v České republice a Německu, určité vývojové aktivity provádí i v Asii, kde spolupracuje s partnerem držícím certifikace GRS (Global Recycle Standard), ISO a OEKO-TEX.

S českými partnery je Nilmore® v osobním kontaktu a dohlíží na dodržování férových pracovních podmínek, bezpečných prostor a také nad kvalitou vyrobeného oblečení. Zahraniční partnery si pečlivě vybírá na základě certifikací, které zajišťují bezkompromisní kvalitu, ekologické a sociální postupy při výrobě a zdravotní nezávadnost textilu.

V textilním průmyslu pracují z velkého podílu ženy a je velice důležité tvořit pracovní kolektiv bez diskriminace, ať už tykající se rasy, platu, pohlaví nebo politického názoru. Je zapotřebí vážit si práce textilních pracovníků a zajistit, aby pracovali v bezpečných prostorách a dostali férově a včas zaplaceno. Pojďme se společně postavit proti bezpráví a nelidskému zacházení, tvořme módu, v jejíž fungování vidíme smysl.

Nilmore® výroba

Zdroj: Nilmore®

Reference:

Clean Clothes Campaign. Fashion's problems. 2022. https://cleanclothes.org/fashions-problems