Duben patří udržitelné a etické módě hlavně díky hnutí Fashion Revolution. Jak a proč toto hnutí vzniklo? Fashion Revolution je největší mezinárodní aktivistická organizace v oblasti udržitelné a etické módy, která vznikla v roce 2013 v reakci na obrovskou tragédii módního průmyslu – pád továrny Rana Plaza.

Refashion

Zdroj: Fashion Revolution

Co se odehrálo 24. dubna 2013 v Bangladéši?

Rana Plaza byla osmipatrová budova v Bangladéšské Dháce, která se 24. dubna 2013 zhroutila a vzala tak život 1 134 pracovníkům, kteří zde šili oblečení pro velké módní řetězce jako je Primark, Mango, Walmart nebo Benetton. V budově ale nesídlila jen tato továrna. V přízemí bylo i několik obchodů a banka. Nikdo z těchto zaměstnanců ale zraněn nebyl. Proč?.

Trhliny ve zdech a celkově narušená statika byly totiž odhaleny už den předtím. Obchody a banka tak byly okamžitě uzavřeny. Oděvním pracovníkům bylo ale i přesto přikázáno jít další den do práce, protože šicí dílna si nemohla dovolit výpadek dodávek. Tento den se jim tak stal osudným.

Rana Plaza

Zdroj: Reuters

Tato tragédie nebyla v módním průmyslu první

Pády budov, požáry, úniky škodlivých chemikálií byly v oděvních továrnách velmi časté. Jen v roce 2013 došlo k 17 podobně velkým nehodám a 38 menším. Rana Plaza byla ale zdaleka největší tragédií, které oběhla všechna celosvětová média a konečně se začalo o odvrácené straně módního průmyslu mluvit a jednat. Kromě Fashion Revolution vzniklo několik dalších organizací, které začaly prošetřovat bezpečnostní podmínky v Bangladéši a zjistily, že 62 % továren je nestabilních a hrozí jim zřícení, v továrnách chybí protipožární zajištění a až čtvrtina pracovníků se při práci v budově necítí bezpečně. ?

A jak to vypadá 9 let po této katastrofě?

Organizace začaly s kontrolami továren v Bangladéši, díky kterým došlo k obrovskému zlepšení. K roku 2021 bylo zkontrolováno přes 2 000 továren, do kterých byly nainstalovány protipožární systémy, alarmy a pracovníci byli proškoleni v oblasti bezpečnosti práce a požární ochrany. Ke 100% nápravě módního průmyslu je ale ještě dlouhá cesta. Stále je v Bangladéši několik stovek továren, které zkontrolovány nebyly nebo neaplikovaly daná doporučení. Kromě toho také stále dochází k porušování pracovních podmínek z hlediska etiky – stále existuje dětská práce, zaměstnanci pracují až 16 hodin denně za velmi nízké mzdy a často jsou svědky i násilí na pracovišti.

Garment workers

Zdroj: Reuters

Jak můžete podpořit změnu vy sami

Od roku 2014 organizuje Fashion Revolution kampaň s názvem Fashion Revolution Week s hlavním cílem zviditelnit problémy v módním průmyslu. Tento rok tato akce připadá na 18. – 24. dubna a celý tento týden se můžete účastnit spousty zajímavých akci, přednášek, diskuzí na téma udržitelné módy. V Ostravě se v tomto týdnu bude konat například festival ReFashion, kterého se bude účastnit i Nilmore®. Kalendář všech akcí pořádaných v rámci Fashion Revolution najdete na jejich webu.

Zapojit se ale můžete i z pohodlí domova. Jak?

  1. Vyfoťte se s oblečením naruby tak, aby byl vidět štítek dané značky. Nasdílejte fotku na sociální sítě, označte na ní danou značku a uveďte hashtagy #WhoMadeMyClothes a #FashionRevolution.
  2. Napište značce e-mail nebo zprávu a zajímejte se o to, kdo vyrábí jejich oblečení. Použít můžete třeba tuto šablonu.
  3. Iniciativu Fashion Revolution můžete v jejich aktivitách podpořit také například drobným finančním darem. Podrobnější informace najdete zde.

Who made my clothes

Reference:

Paul M. Barrett, Dorothée Baumann-Pauly And April GU. Five Years After Rana Plaza: The Way Forward. 2018. https://static1.squarespace.com/static/547df270e4b0ba184dfc490e/t/5ac9514eaa4a998f3f30ae13/1523143088805/NYU+Bangladesh+Rana+Plaza+Report.pdf

An Industry Transformed: Leaving a Legacy of Safety in Bangladesh’s Garment Sector. Alliance for Bangladesh Worker Safety Fifth Annual Report. 2018. http://www.bangladeshworkersafety.org/files/Alliance%20Fifth%20Annual%20Report%202018.pdf

Quarterly Aggregate Report - on remediation progress and status of workplace programs at RMG factories covered by the Accord on Fire and Building Safety in Bangladesh / RMG Sustainability. Bangladesh Accord Secretariat Council. 2021 https://bangladesh.wpengine.com/wp-content/uploads/2021/06/Accord_Quarterly_Aggregate_Report_May2021.pdf

Fashion Revolution. 2022. https://www.fashionrevolution.org