V současnosti se 65 % textilu vyrábí z ropy a mezi ten nejpoužívanější patří především polyester. Na jeho výrobu se spotřebuje obrovské množství energie a na konci se spálí nebo skládkuje. Tím je textilní průmysl zodpovědný až z 10 % na klimatické změně. V Nilmore® ale našli způsob, jakým to změnit.

Bavlna

Zdroj: Getty Images

V Nilmore® vyvinuli nový textilní materiál NILPET®, který vyrábí ze 100% recyklovaného polyesteru, který je na konci také 100% recyklovatelný v rámci Nilmore® Circular System. Výroba tohoto materiálu uspoří až 38 % CO2 emisí, 50 % vody a 51 % chemikálií v porovnání s výrobou klasického polyesteru z fosilních paliv. Jak je to možné?

Na začátku cirkulárního koloběhu stojí polyesterový textilní a obalový odpad, který se recykluje a z recyklátu se vyrobí látka. Díky vývoji, který mají v Nilmore® za sebou, ví, jak látku zpracovat – jaká barviva, potisky, nitě a další úpravy použít, a tak vznikne NILPET® textilie. Z této látky pak šijí výsledný produkt, který navrhli tak, aby byl na konci života 100% recyklovatelný. Zákazníci mají možnost si tento produkt koupit a po libovolné době ho vrátit skrze síť Nilmore® Circular Pointů nebo poštou. V Nilmore® vrácené produkty recyklují bez ztráty kvality a ze 100% recyklátu vyrobí zase produkty nové. Cirkulární koloběh tak začíná zase od začátku.

Bavlna

Zdroj: Getty Images

Problémy recyklovaného polyesteru našly své řešení

Problémů recyklovaného polyesteru, který se už dnes běžně používá, je několik. V prvé řadě je to nedodržení cirkulárního designu – polyester se smíchá s jinými materiály, a proto není na konci opět recyklovatelný. Současné technologie si navíc neuměly poradit s jeho textilní formou. Díky technologii molekulární recyklace polyesteru, kterou v Nilmore® společně s recyklačními partnery vyvinuli, tento problém odpadá.

Bavlna

Zdroj: Getty Images

Vlastnosti, které dělají NILPET® materiál jedinečným

Vylepšená technologie a speciální povrchové úpravy navíc dodávají některým NILPET® látkám jedinečné vlastnosti. Oblečení z tohoto materiálu je pak odolné vůči skvrnám, takže všechna tekutina, která na oblečení přistane, jednoduše steče a nezanechá za sebou žádné stopy. Vnitřní strana oblečení naopak saje velmi dobře a rychle odvádí pot z těla. S viditelnými skvrnami od potu se tak můžete nadobro rozloučit. Případná antibakteriální úprava minimalizuje zápach, oblečení proto můžete pohodlně nosit déle a prát ho méně. Díky tomu dochází k dalším úsporám uhlíkové stopy NILPET® oblečení.

Při praní oblečení je důležité dávat pozor na mikrovlákna, která se uvolňují z každého oblečení. Tomu můžete zabránit díky patentovanému pracímu pytlíku, který uvolněná mikrovlákna účinně zachycuje a která pak můžete odevzdat Nilmore® spolu s oblečením k recyklaci.

V aktuální Nilmore® kolekci najdete z NILPET® materiálu batohy, ale prozradíme, že se chystá spousta dalších novinek – trička, tílka, sportovní oblečení nebo kalhoty.

Bavlna

Zdroj: NILMORE®