NILCOTT® – první cirkulární bavlna
Bavlna je jedním z nejpoužívanějších a zároveň nejvíce ekologicky náročných textilních materiálů. Jen na výrobu jednoho trička připadá až 2 700 litrů vody, přes 3 kg emisí skleníkových plynů a nepřeberné množství chemikálií a pesticidů. Většina oblečení pak stejně skončí na skládce. Díky novému NILCOTT® materiálu se Nilmore® podařilo tyto negativní dopady snížit na minimum. Jak?
Zdroj: Getty Images
Nilmore® se podařilo vyvinout textilní materiál z bavlny tak, aby byl 100% molekulárně recyklovatelný. Vývoj začal už před několika lety, kdy se Nilmore® spojil s recyklačními partnery, kteří se zabývají recyklací celulózy. Společně postupně odhalovali problémy, které recyklaci bavlny komplikují, snažili se je odstranit a upravit materiál tak, aby vyhovoval všem procesům. Recyklaci negativně ovlivňuje spousta faktorů, například nitě a štítky, které oblečení obsahuje, nebo také pigmenty, které se nacházejí v barvách nebo potiscích oblečení. Po několika letech práce vývojový tým všechny tyto výzvy úspěšně zvládl. Výsledkem jsou dva unikátní materiály, které nyní Nilmore® uvádí na trh – NILCOTT® Recycled a NILCOTT® Organic.
NILCOTT® Recycled, materiál s největším podílem recyklované bavlny
NILCOTT® Recycled obsahuje 50 % recyklované bavlny a 50 % organické bavlny, to z něj dělá materiál s největším množstvím recyklované bavlny na trhu. Nákupem trička z tohoto materiálu uspoříte 69 % vody a 63 % CO2 emisí. Další úspory vzniknou na konci života oblečení, protože místo spálení nebo skládkování Nilmore® tričko molekulárně recykluje. Až vám proto oblečení z NILCOTT® Recycled jednou doslouží, vraťte ho zpět. Jak a kam?
Zdroj: Getty Images
NILCOTT® Organic, 100% GOTS certifikovaná a 100% recyklovatelná bavlna
GOTS certifikát je nejpřísnější certifikát pro přírodní materiály, který pokrývá celý proces výroby produktu – od vypěstování samotné bavlny, přes její zpracování, výrobu látky až po finální šití. V porovnání s klasickou bavlnou výroba organické bavlny znečistí o 91 % méně vody. Je to proto, že 80 % GOTS bavlněných polí využívá k zalévání dešťovou vodu a také proto, že se pro růst organické bavlny nepoužívají hnojiva a pesticidy, které způsobují znečištění vody. Zároveň je také vyprodukováno o 46 % méně CO2 emisí. [1] Bavlněný materiál NILCOTT® Organic je navíc navržený Nilmore® tak, aby všechno oblečení z něj dokázal plně molekulárně recyklovat. Oblečení z NILCOTT® Organic, které už nebudete chtít, můžete vrátit k recyklaci skrz Nilmore® Circular Pointy nebo poštou.
Zdroj: NILMORE®
Co dalšího je na NILCOTT® jedinečné? V současnosti se bavlna recykluje převážně mechanicky ¬– bavlněné látky se rozcupují a z výsledných vláken se spředou nové příze. Kvůli roztrhání je výsledný materiál v horší kvalitě než prvotní surovina. Je to tedy spíše downcyklace (recyklace při které se snižuje kvalita výsledného materiálu). Nilmore® mechanickou formu recyklace využívá pouze pro první recyklační smyčku. Následně NILCOTT® produkty recykluje molekulárně do regenerované celulózy, ze které vzniká zase nové oblečení.
Každý kilogram NILCOTT® materiálu uspoří 7 464 litrů vody, 11,4 kg emisí CO2, 28 kwh energie, 0,57 kg chemikálií a 1,2 m2 půdy.
Reference:
[1] COOL COTTON: Organic cotton and climate change. 2015. Soil Association. https://www.soilassociation.org/media/6491/cool-cotton-organic-cotton-and-climate-change-2015.pdf