Udržitelný, eko, bio, fér… Módní e-shopy jsou v dnešní době plné zelených frází. Jak se v nich neztratit a mít jistotu, že oblečení je opravdu udržitelné a ekologické? V orientaci pomůžou certifikace. Na které z nich se můžete spolehnout?

Textilních certifikací existuje hodně, každá z nich se soustředí na jinou oblast a existují tak mezi nimi zásadní rozdíly. Každá organizace poskytující nějaký certifikát má vlastní pravidla a zaměřuje se třeba jen na určitý proces. Tak se může stát, že na visačce trička je sice uvedeno, že obsahuje bio bavlnu, že je ale zpracována stejným způsobem jako ta konvenční už tam ale nenajdete. Které textilní certifikace proto doporučujeme vyhledávat?

GOTS – nejpřísnější certifikát pro textil z přírodních vláken

Certifikace GOTS je nejkomplexnějším certifikátem pro textilie, které jsou vyrobeny z organických vláken. Certifikace totiž pokrývá celý výrobní proces textilu – od pěstování, následné ekologické a sociálně zodpovědné zpracování, přes distribuci až po všechny konečné úpravy včetně barvení. V případě výskytu chemických látek (např. barviv) je nutné, aby prokazatelně splňovaly náležitá environmentální a toxikologická kritéria.

GOTS certifikace má dvě základní úrovně dle množství použitých organických vláken:

„organic“ – textil musí obsahovat minimálně 95 % certifikovaných vláken. Zbývající procenta připadají na konvenční přírodní vlákna či regenerovaná celulózová vlákna.

„made with x % organic“ – takto označený textil musí obsahovat minimálně 70 % certifikovaných vláken a maximálně 30 % necertifikovaných vláken. Textil může také obsahovat maximálně 10 % syntetických vláken. U ponožek, legín a sportovního oblečení je povoleno až 25 % syntetiky.

V Nilmore® e-shopu najdete 100% GOTS certifikovaná dámská i pánská bavlněná trička.

GOTS

Zdroj: NILMORE®

Oeko-Tex® Standard 100 – zaručuje chemicky nezávadný textil

Takto certifikovaný textil prošel testem přítomnosti škodlivých látek na lidské zdraví jako jsou různé pesticidy, formaldehydy, těžké kovy nebo karcinogenní barviva. Takto certifikovaný textil je 100% zdravotně nezávadný a pro člověka zcela bezpečný.

Všechna NILPLA® trička a tílka v Nilmore® e-shopu jsou barvena dle Oeko-Tex® Standardu 100 a jsou tak 100% zdravotně nezávadná.

OEKO-TEX

Zdroj: Oeko-tex® Standard 100

FSC – Forest Stewardship Council

Cílem FSC organizace je chránit lesy na Zemi a minimalizovat nelegální těžbu dřeva. U všech výrobků držících tuto certifikaci tak můžete mít jistotu, že pochází z šetrně a udržitelně obhospodařovaného lesa. Najít ji můžete u textilních vláken z celulózy jako je viskóza, lyocell, modal, Tencel a také u papírových obalů a tiskovin.

Všechny výrobky z papíru jako jsou visačky nebo letáky drží v Nilmore® certifikaci FSC.

FSC

Zdroj: NILMORE®