Je to tu! Vydali jsme novou cirkulární kolekci. Naše udržitelné kousky, mezi kterými jsou trička, mikiny, košile, polokošile nebo tílka, ale přece nemůžeme doplnit kalhotami z fast fashion. Proto jsme se spojili s našimi přáteli z Cosmic Kids a vznikla unikátní spolupráce pro focení kolekce Lost & Found.

Lost & Found, neboli Ztráty a nálezy, je spojením dvou přístupů k textilnímu odpadu v jeden krásný celek, na kterém jsme vám chtěli ukázat, že oblékat se jde i jinak. Styling Nilmore® cirkulárních basic kousků z nové kolekce, které jsou z velké části vyrobeny už z recyklovaného textilu a které jsou 100% recyklovatelné jsme doplnili o pečlivě vybrané vintage second-hand oděvy, které Cosmic Kids zachránili před jejich koncem na skládce. Společně nacházíme ztracenou hodnotu v textilním odpadu. Najdete ji taky?

Prohlédnout kolekci Lost & Found

Bavlna

Fotografie a styling: Kamila Shíbalová, Cosmic Kids a Kristýna Patyková

Lost & Found – společně nacházíme ztracenou hodnotu v textilním odpadu

Každoročně se 92 milionů tun oblečení na naší planetě ztratí. Ztratí se na skládce, kde už je nikdo nenajde a s ním i jeho hodnota, cenné zdroje naší planety a lidská práce, která stála za jeho výrobou. Není to škoda? V Nilmore® a Cosmic Kids si myslíme, že ano. Proto jsme se rozhodli tuto ztracenou hodnotu v textilním odpadu opět najít. I když každý trochu jiným způsobem.

Jak hledá hodnotu v textilním odpadu Nilmore®?

Recyklace je v textilním průmyslu v plenkách. V současnosti se recykluje do nového vlákna a oděvů pouze 1 % textilu. Zbytek je nenávratně ztracen. V Nilmore® už od roku 2018 zkoumají, jak udělat módu cirkulární, generovat méně emisí, využívat méně vody a zdrojů a zanechat pozitivní dopad na planetu. Zprvu se to s již existujícími textilními materiály zdálo nemožné. Proto Nilmore® ve spolupráci s českými univerzitami a recyklačními partnery vyvinul zcela novou látku z kukuřice – NILPLA®, perfektně recyklovatelnou látku se skvělými textilními vlastnostmi.

Časem se podařilo vyvinout recyklační proces i pro běžné látky jako je polyester nebo bavlna. Vznikla tak látka s názvem NILPET®, kterou v Nilmore® už z recyklovaného polyesteru a vyrábí, a látka s názvem NILCOTT®, která je k dostání dokonce ve dvou verzích. NILCOTT® Organic je ze 100% GOTS certifikované organické bavlny a NILCOTT® Recycled je její recyklovaná verze, která obsahuje největší množství recyklované bavlny na trhu. Obsahuje 50 % recyklované bavlny a 50 % organické bavlny. Díky inovativnímu recyklačnímu systému se už žádné z tohoto oblečení neztratí.

Lost & Found

Fotografie a styling: Kamila Shíbalová, Cosmic Kids a Kristýna Patyková

Jak hledá hodnotu v textilním odpadu Cosmic Kids?

Cosmic Kids hledá ztracenou hodnotu v textilním odpadu jinak. Z vyřazeného oblečení vybírá kvalitní a nadčasové kousky, které obstály zkoušku času a dává jim druhou šanci. A na svém výběru si dává pečlivě záležet, protože ne každé oblečení si druhou šanci zaslouží.

Většinu dnes vyřazeného oblečení tvoří nekvalitní textil z fast fashion řetězců. Nakupování rychlé módy z druhé ruky je určitě lepší než kupovat ji zcela novou. Stále zde ale hraje roli ona nízká kvalita, kvůli které toto oblečení dlouho nevydrží a dříve či později se na skládku dostane. Proto je pro Cosmic Kids zásadní především pečlivá výroba, použité materiály i kde a jak bylo oblečení vyrobeno.

Každý kousek v Cosmic Kids podrobují vyčerpávající zkoušce kvality. Pokud oblečení obstojí pustí se do jeho úpravy tak, aby vyhovovalo současným střihům a trendům. Do každého kousku tak dávají i kus sebe a svoji vášně pro kvalitní, nadčasovou módu, která vydrží po několik generací. Více o Cosmic Kids se dozvíte v rozhovoru se zakladatelkou Kamilou Shíbalovou.

Cirkulární módě to zkrátka ve spojení s vintage kvalitou funguje.

Inspirujte se i vy!