Česká republika je e-shopový ráj a podle údajů České e-commerce se pyšní největším množstvím internetových obchodů v Evropě. To je ale trochu problém. Jak si totiž má zákazník vybrat ten správný e-shop, ve kterém nakoupit, když se chce chovat ohleduplně k naší planetě a snižovat svou uhlíkovou stopu?

Pořádek se v tom rozhodla udělat Heureka společně s Asociací společenské odpovědnosti, Komerční bankou a Visou. Dohromady založili projekt Udržitelný e-shop, který hodnotí české e-shopy z hlediska udržitelnosti v několika kategoriích od udržitelnosti produktů, ekologičnosti výroby až po péči o zaměstnance. Hodnocení je díky Asociaci společenské odpovědnosti maximálně objektivní a pokud daný internetový obchod získá dostatečný počet bodů, obdrží zelenou nálepku, díky které ho zákazníci poznají.

Udržitelný e-shop

Co musí Udržitelný e-shop splňovat?

1. Odpovědný přístup k životnímu prostředí

Aby e-shop zelenou nálepku získal musí svým zákazníkům nabízet především udržitelné produkty vyráběné šetrně k životnímu prostředí. To znamená, že firma dbá na úsporu vody a energií nejen při výrobě, ale i ve svých kancelářích nebo komerčních a skladovacích prostorách. Produkty pak balí do ekologických obalů z recyklovaných nebo obnovitelných materiálů a volí klimaticky neutrální dopravu produktů k zákazníkům.

Jak to dělá Nilmore®? Nilmore® přináší na trh pouze produkty, které jsou šetrné k životnímu prostředí. Produkty balí do obalu z recyklovaného LDPE, který je znovu recyklovatelný. Navíc všechny obaly mají klopu, která se nezalepuje, proto je možné obaly opětovně použít. E-commerce obaly, ve kterých produkty putují k zákazníkům se vyrábí z obnovitelného materiálu Green PE, který výrazně šetří uhlíkovou stopu v porovnání s klasickými plastovými obaly, a je možné ho recyklovat společně s ostatními plasty.

Cirkulární oblečení

2. Péče o zaměstnance

Do udržitelnosti spadá také starost o zaměstnance. Firmy musí dbát na jejich spokojenost, spravedlivé a genderově rovnocenné ohodnocování, vzdělávání, případně začleňování znevýhodněných skupin do pracovního procesu.

Jak to dělá Nilmore®? Zaměstnanci jsou hlavním motorem Nilmore®, proto je důležité, aby se tam každý cítil dobře. Ve firmě pořádají teambuildingové akce, které stmelují kolektiv. Pracovní porady a schůzky si všichni zpříjemňují dobrým jídlem. Pravidelně se vzdělávají a účastní se různých workshopů nebo školení.

Etická výroba

3. Přehled o dodavatelích

Důležité je také dobře znát své dodavatele. Obzvláště v módním průmyslu se často stává, že značky neví odkud pochází například bavlna, ze které šijí své oblečení nebo v jakých podmínkách jejich dodavatel látky a oblečení vyrábí.

Jak to dělá Nilmore®? Nilmore® u všech partnerů dohlíží na dodržování férových pracovních podmínek, bezpečných prostor a také nad kvalitou vyrobeného oblečení. Vyrábí v České republice a Německu a partnery si pečlivě vybírá na základě certifikací, které zajišťují bezkompromisní kvalitu, ekologické a sociální postupy při výrobě a zdravotní nezávadnost textilu.

Dodavatelé

4. Odpovědný přístup k zákazníkům

Udržitelné a ekologické výrobky jsou v současné době velmi žádané, a proto si mnoho módních značek informace o svém oblečení přikrášluje, aby vypadaly „zelenější“ než skutečně jsou. Říká se tomu greenwashing nebo taky klamání spotřebitele.

Jak to dělá Nilmore®? Nilmore® dává zákazníkům jistotu toho, že každým nákupem mění svět k lepšímu. Svou komunikaci staví na datech a studiích získaných ze spolupráce s českými univerzitami a veřejných zdrojů, které u svých příspěvků pravidelně uvádí.

Zákazník

5. Podpora komunity

Do této oblasti spadají činnosti firmy zaměřené na zlepšení místa, kde žijeme. Patří tam dobrovolnické činnosti, zvýšení informovanosti a podpora vzdělání obyvatel v oblasti udržitelnosti a ekologie.

Jak to dělá Nilmore®? Své zákazníky a veřejnost se Nilmore® snaží neustále vzdělávat o problémech módního průmyslu, jejich řešeních a udržitelných alternativách. Pravidelně vzdělává žáky na školách, účastní se různých diskuzí (Digitální budoucnost Ostrava, Sustainable Future 2022) a za sebou má i vlastní přednáškovou tour. Věnují se také aktivně rozvoji pohornického regionu v okolí Ostravy, odkud pochází.

Přednáška

6. Transparentní řízení společnosti

Udržitelné e-shopy nemyslí pouze na svůj zisk, ale také na naplňování veřejně prospěšných cílů a etiku v podnikání. Do podnikatelské etiky lze zařadit oblasti, jako je třeba slušné a upřímné jednání s obchodními partnery, antikorupčních opatření, poctivost vůči zákazníkům nebo etické zacházení s konkurencí.

Jak to dělá Nilmore®? Nilmore® se řídí vzorovým etickým kodexem Evropské unie, který zahrnuje ochranu životního prostředí, odpovědnost za ekologicky šetrné výrobky, zveřejňování pravdivých informací o vlivu činnosti firmy na životní prostředí, pravdivou a otevřenou komunikaci s veřejností (zákazníky, obchodními partnery, akcionáři) a trvalé budování firemní kultury.