V minulosti nákupní chování v módním odvětví vypadalo jinak než dnes. Lidé na nové oblečení šetřili a nakupovalo se jen příležitostně. Co se změnilo a proč? Aneb jak vznikla fast fashion neboli rychlá móda.

Fast fashion

Na začátku byla slow fashion

Pro pochopení toho, co je to fast fashion a jak vznikla, je potřeba se vrátit o pár století zpět. Do 19. století prakticky neexistovalo nic jiného než v dnešní době navracející se pojem a trend „slow fashion”. Člověk si musel sám zaopatřit materiál (nejčastěji to byla kůže a vlna) a ve většině případů byl kvůli vysoké ceně tehdejších krejčí nucen si oblečení taky sám ušít.

Kartami zamíchala průmyslová revoluce. V případě módního průmyslu to znamenalo vynález šicího stroje. Díky němu došlo k zjednodušení a také hlavně zlevnění výroby oblečení. V důsledku poklesu ceny ve výrobě, začala vznikat krejčovství pro střední třídu a oblečení se tak stalo dostupnějším.

Šicí stroj

Móda jako umění

V 60. a 70. letech 20. století se stalo oblečení spíše prostředkem sebevyjádření. Lidé se chtěli prostřednictvím oblečení odlišit od ostatních, a tak vznikaly nové styly a zajímavé designy. Móda se stala uměním.

Začaly vznikat luxusní módní značky, které představovaly své načančané kolekce na módních přehlídkách. Lidé toto oblečení obdivovali, každý po něm toužil, ale jen opravdu málokdo si ho mohl dovolit. Toho využily menší značky, které začaly tyto drahé modely z mol módních přehlídek kopírovat. Oblečení pak vyráběly z méně kvalitních materiálů, které ve skromných šicích dílnách šily švadlenky za malé peníze.

Fashion show

Nakupování jako volnočasová aktivita

Lidé byli nadšení. Konečně měli možnost si pořídit hezké oblečení za přijatelnou cenu. A chtěli ho stále více. Módní značky tak rozšiřovaly svou výrobu, pomalu přemisťovaly své šicí dílny do třetích zemí, kde byly platy velmi nízké, aby si mohlo jejich oblečení dovolit ještě více lidí. Tak pomalu vznikla fast fashion a na přelomu 20 a 21. století dosáhla svého vrcholu. Oblečení se stalo postupně levným spotřebním zbožím, trendy zrychlovaly a z nakupování vznikla volnočasová aktivita.

Byla to Zara, se kterou se poprvé spojilo označení fast fashion. Svůj první obchod otevřela ve Španělsku v roce 1975. Počátkem 90. let minulého století zamířil řetězec Zara do New Yorku. To nezůstalo bez povšimnutí, protože misí Zary bylo (a stále je), aby proces výroby oblečení od počáteční do konečné fáze, kdy se dostane produkt do obchodu, trval pouhých 15 dní. Proto deník New York Times jako vůbec první použil a definoval pojem fast fashion za účelem vysvětlit čtenářům podstatu této mise řetězce Zara.

Zara

Důsledky fast fashion

Se zvyšováním výroby oblečení se ale zvyšují i její dopady na naši planetu. Zvětšuje se spotřeba bavlny a dalších materiálů, roste spotřeba vody, doprava oblečení přes půl zeměkoule vyprodukuje obrovské množství emisí a roste i množství odpadu. Kvůli neutichající poptávce po levném oblečení, kterého se vyrábí stále více se ročně na jeho výrobu spotřebuje 93 miliard litrů vody, vyprodukuje se 1,2 miliard tun CO2 emisí a 92 milionů tun textilního odpadu skončí na skládce.