Předvánoční čas, pohoda, svařáček, … Vstávat! Je tu BLACK FRIDAY, prodejci vám za nákup zboží div nezaplatí, a hlavně jejich sklady běžně narvané k prasknutí mají zrovna v tento den připravených už jen posledních pár kusů! Kde se tohle nákupní šílenství vzalo? A co na něj říká naše planeta?

Proč Black, a proč Friday?

Termín Black Friday přeložený jako černý pátek byl prvně použit roku 1869 na americké burze při pádu cen zlata. O sto let později pak toto označení začali používat policisté z Philadelphie. Popisovali tímto výrazem situaci v pátek po Dni díkuvzdání, kdy město zaplavili lidé mířící na tradičně pořádaný fotbalový zápas místních univerzit. Policisté měli plné ruce práce, kolabovala doprava a v této situaci si nemohli vzít volno, aby zápas viděli. Z jejich pohledu tedy označení Black Friday bylo opravdu trefné!

Navíc v tento den obchodníci využívali návalu lidí k prodeji svých produktů. Toho se zdatně chopili prodejci po celé Americe a zabalili tento tenkrát negativně vnímaný pojem do nového slevového hávu. A tak vznikl Black Friday jak ho známe dnes – den plný utopistických slev a reklamních sdělení. Když se ke slevám ještě přidá pocit toho, že zboží je málo, takže za tu cenu si ho přeci zákazník nemůže nechat ujít, ekologická katastrofa je na světě.

Nejvíc BLACK je tento den pro životní prostředí

V roce 2020 lidé ve Česku utratili v průběhu Black Friday 4,2 miliardy Kč. Vývoj technologií tohle spotřebitelské tornádo ještě víc pohání. Nakupovat online je dnes velmi snadné a Covid též značně přidal ruku k dílu. Mezi lety 2013–2019 způsobil Black Friday 280% nárůst online nákupů v USA. Na naší přírodě to zanechává obrovskou stopu.

„Pro ty, kteří nemají velkou kupní sílu, a dokonce i pro ty, kteří ji mají, je možnost koupit něco, co skutečně potřebují, za zvýhodněnou cenu, samozřejmě výhodou a netřeba to vnímat nějak negativně. Problém spočívá v masové spotřebě zbytečného a neudržitelného zboží,“ říká odborník na udržitelnost André Gonçalves pro Youmatter. Tím se násobí dopady těchto neekologických produktů, jejich dopravy a dochází k nadměrné tvorbě odpadu, což prohlubuje problémy globálního oteplování, nedostatku vody či ztráty biodiverzity. Black Friday tak s sebou nese uhlíkovou stopu větší než roční provoz několika uhelných elektráren.

Využít Black Friday k plánovanému nákupu dlouho chtěného kousku je zcela v pořádku. Pokud se však člověk přichytí, že tak trochu podlehl marketingovým praktikám a drží v ruce něco, na co před týdnem ani nepomyslel, je lepší to vrátit do poličky.