Už nechcete mít pračku ani prádlo plné chemie a chcete ušetřit naši planetu i vaši peněženku? Máme pro vás 5 jednoduchých tipů, jak na ekologické praní.

1. Používejte ekologický prací prostředek

Běžné prací prášky a aviváže jsou čistící prostředky s nejhoršími ekologickými dopady. Často obsahují spoustu látek ropného původu, změkčovače, bělidla nebo syntetické parfémy, které jsou v přírodě těžko rozložitelné a mají negativní vliv na životní prostředí i naše zdraví. V ekologických pracích prášcích toto nenajdete!

Ekologické prací prášky obsahují pouze látky přírodního původu, které nejsou zdraví škodlivé a jsou šetrné k životnímu prostředí. Díky přírodním mýdlovým ořechům a éterickým olejům bude vaše prádlo stejně čisté a voňavé jako při použití běžného pracího prostředku. Skvělé jsou například ekologické prací prostředky české značky Tierra Verde, která jako jediná drží přísný certifikát Eco Garantie, díky kterému máte 100% jistotu, že všechny produkty, které nabízí, jsou přírodní, ekologické, a navíc vyrobené u nás.

Ekologické praní

2. Omezte uvolňování mikroplastů z oblečení

Kromě toxických látek z pracích prostředků se do odpadních vod dostávají také mikrovlákna, která se uvolňují z oblečení. Jsou to vlákna tak malá, že je nezachytí ani čističky odpadních vod, a tak si vesele putují až do řek a oceánů. Odtud se vracejí zase k nám, a to rovnou na náš talíř. Výzkumy prokázaly přítomnost mikroplastů v pitné vodě, rybím mase, soli nebo pivu. Ročně jich tak člověk zkonzumuje okolo 50 tisíc, což odpovídá velikosti platební karty. [1]

Jak jim v putování do přírody zabránit? Skvěle poslouží vědecky vyvinutý prací pytlík, který uvolněná mikrovlákna z oblečení účinně zachytí. Pro každý textilní materiál doporučujeme mít jeden prací pytlík, abyste pak nahromaděná mikrovlákna mohli jednoduše vybrat a zatočit s nimi, jak se sluší a patří – se syntetickými a přírodními do kontejneru na směsný odpad a mikrovlákna z našich cirkulárních materiálů si můžete schovat a odevzdat nám je s oblečením k recyklaci. Na našem Instagramu najdete video, jak prací pytlík zachycující mikrovlákna správně používat.

Prací pytlík zachycující mikroplasty

3. Perte na 40 stupňů

Většinu běžně znečištěného prádla efektivně vyperete už při teplotě 40 °C, což je nejen ekologické ale i ekonomické. V případě většího znečištění, mastných nebo jiných odolných skvrn doporučujeme před praním skvrny ošetřit speciálním přípravkem, například žlučovým mýdlem. Tajný a levný tip, jak mastné skvrny odstranit, je na ně před praním kápnout kapku JARu.

Ekologické praní

4. Udržujte čistou i vaši pračku

Je nám jasné, že to poslední, co se vám chce dělat, je strávit víkend čištěním pračky. Abyste však docílili čistého prádla je důležitá alespoň základní péče o vaši pračku – pravidelně čistit filtr, zásobník, buben ale i záhyby a těsnění od vodního kamene, mastných usazenin a dalších nečistot. K čištění skvěle poslouží suroviny, které najdete v kuchyni, a to třeba ocet a jedlá soda. Ocet stačí nalít do bubnu pračky, jedlou sodu do zásobníku a pračku pustit na nejvyšší teplotní stupeň.

Čištění pračky

5. Oblečení sušte přírodním způsobem

Sušička je velkým spotřebitelem elektrické energie. Nový výzkum také prokázal, že se mikrovlákna neuvolňují jen v pračce, ale také právě v sušičce. Při jednom sušícím cyklu se uvolní 90 až 120 milionů mikrovláken, což je až 40x více než při praní. [2] Obyčejný sušák na prádlo je tak jasná volba – účel splní, ušetříte za drahou elektřinu a ochráníte přírodu před mikrovlákny.

Sušení prádla

Zdroje:

[1] Human Consumption of Microplastics. Kieran D. Cox, Garth A. Covernton, Hailey L. Davies, John F. Dower, Francis Juanes, and Sarah E. Dudas. Environmental Science & Technology 2019 53 (12), 7068-7074. DOI: https://pubs.acs.org/doi/abs/10.1021/acs.est.9b01517

[2] Microfibers Released into the Air from a Household Tumble Dryer. Danyang Tao, Kai Zhang, Shaopeng Xu, Huiju Lin, Yuan Liu, Jingliang Kang, Tszewai Yim, John P. Giesy, and Kenneth M. Y. Leung. Environmental Science & Technology Letters Article. DOI: https://pubs.acs.org/doi/abs/10.1021/acs.estlett.1c00911