5 tipů jak na udržitelný šatník
Chceš se začít oblékat udržitelněji, ale nevíš, kde začít? Dáme ti 5 tipů, jak si vybudovat svůj vlastní udržitelný šatník, ve kterém budeš mít vždy co na sebe.
1. Zajímej se o použité materiály
Na kvalitních materiálech záleží. Raději se vyhni těm nejvíce zatěžujícím přírodu jako je klasický polyester nebo konvenční bavlna. Ty mají obrovské negativní dopady na naši planetu. Víš, že například na jedno bavlněné tričko se spotřebuje až 2 700 litrů vody? Dej proto přednost recyklovaným, certifikovaným nebo cirkulárním materiálům. Uvidíš, jaký je skvělý pocit nosit oblečení, které je fér.
Zdroj: NILMORE®
2. Vybírej si nadčasové kousky
Ať už máš v oblibě volnočasový, business nebo třeba rockový styl oblékání, vždy existují kousky, které se hodí do jakéhokoliv šatníku. Černé tričko, bílá košile nebo lehký béžový kardigan jdou skloubit perfektně s čímkoliv. Do toho stačí přidat pár jiných barevných odstínů a netradičních kousků a vytvoříš dobře kombinovatelný šatník, který tě jen tak neomrzí.
Zdroj: NILMORE®
3. Vyhni se impulsivním nákupům
Určitě to znáš. Vejdeš do obchodu „jen na čumendu“ a odcházíš s deseti věcmi, protože byly zrovna ve slevě nebo vypadaly na figuríně naprosto skvěle. Po čase ale zjistíš, že ti úlovky zase až tak nesedí, nemáš je k čemu nosit nebo mají velmi nízkou kvalitu. A tak vzniká zbytečný textilní odpad. Jak se impulsivním nákupům vyhnout?
Nejlepší je chodit nakupovat s konkrétním cílem. Roztrhly se ti kalhoty nebo tvoje oblíbené bílé tričko je už vytahané? Napiš si přesně co potřebuješ a podle svého seznamu v obchodě nakupuj. Pokud jdeš do obchodu „jen tak“ vždy se před pokladnou zastav a zamysli se, zda zrovna tento kousek opravdu musíš mít, jestli ho máš kam nosit, jak se v něm cítíš a jestli je dostatečně kvalitní.
Zdroj: Pexels.com
4. Nespokoj se s tvrzením, že je něco eko
Označení „eko, bio, green, udržitelné, ekologické“ je dnes moderní. Nemusí to tak ale vždy skutečně být. Značky se často snaží, aby jejich výrobky vypadaly „zelenější“ než skutečně jsou. Říká se tomu greenwashing. Jak se nenechat greenwashingem oklamat? Základem je číst štítky připevněné k oblečení. Tam často zjistíte, z jakého materiálu je daný kousek vyrobený, kde a kdo ho vyrobil, případně zda drží nějaké certifikace.
Zdroj: Pexels.com
5. Dívej se na certifikace
Certifikacím jsme věnovali i samostatný bod. Certifikace jsou totiž skvělým znakem toho, že značce záleží i na svém okolí. V našem článku jsme pro tebe sepsali ty nejspolehlivější textilní certifikace jako je například GOTS, Oeko-Tex® Standard 100 nebo FSC, které mají velmi přísná hodnocení a jen tak nějaká firma je nezíská. Pokud si při nákupu budete vybírat jen kousky nebo značky, které tyto certifikace drží, téměř nikdy nemůžete šlápnout vedle.
Zdroj: NILMORE®