65 % textilu se vyrábí z ropy. Přírodní konvenční materiály jako třeba bavlna zase spotřebují během pěstování a výroby obrovské množství vody, energie a chemikálií. Jak si tedy vybrat materiál udržitelně a které ekologické materiály by neměly chybět ve tvém udržitelném šatníku?

1. NILPLA®

NILPLA® materiál je na trhu úplnou novinkou. Vyrábí se z kukuřice a řadí se do stejné skupiny tzv. bio-based materiálů jako je tencel nebo viskóza. Už jeho samotná výroba má velmi malé ekologické dopady. Je to především díky nižší náročnosti kukuřice na pěstování a vyššímu objemu úrody. Z 1 hektaru kukuřice je možné získat až 8x více materiálu než z 1 hektaru bavlny.

V Nilmore® vyvinuli ve spolupráci s českými vědci a univerzitami pro NILPLA® materiál i recyklační proces, díky kterému je možné držet materiál neustále v oběhu. Díky cirkularitě NILPLA® materiál v rámci výrobní a odpadní fáze dosahuje o 59 % menší uhlíkové stopy v porovnání s polyesterem a o 98 % nižší spotřeby vody než u bavlny. Kromě skvělých ekologických vlastností tě zaujme také svou lehkostí, prodyšností a výbornými termoregulačními vlastnostmi. Otestuj NILPLA® materiál na vlastní kůži a vyzkoušej třeba dámská cirkulární trička NILPLA® nebo pánská cirkulární trička NILPLA® s véčkovým výstřihem.

NILPLA clothing

Zdroj: NILMORE®

2. Recyklovaná bavlna NILCOTT® Recycled

Klasická bavlna je jedním z nejpoužívanějších a zároveň nejvíce ekologicky náročných textilních materiálů. Na výrobu jednoho bavlněného trička připadá až 2 700 litrů vody, 6 kg emisí skleníkových plynů a nepřeberné množství chemikálií a pesticidů. V Nilmore® materiál a oblečení navrhli tak, aby bylo plně recyklovatelné a díky recyklaci je proto možné tyto dopady snížit. Materiál NILCOTT® Recycled tvoří 50 % recyklované bavlny a dělá z něj tak materiál s nejvyšším množstvím recyklované bavlny na trhu. Zbylých 50 % tvoří organická bavlna. Na výrobu jednoho trička z NILCOTT® Recycled materiálu se tak uspoří 2,85 kg CO2 emisí a 1 866 litrů vody.

NILCOTT Recycled

Zdroj: Pexels.com

3. Organická bavlna NILCOTT® Organic

Další skvělou alternativou klasické bavlny je materiál NILCOTT® Organic, který tvoří 100% organická bavlna s GOTS certifikací. Tato certifikace zajišťuje ekologické pěstování bavlny bez pesticidů, šetrné zpracování bez škodlivých chemikálií a férové platy farmářům i švadlenkám. Výrobou trička z NILCOTT® Organic ušetříme 1 032 l vody a 2,76 kg CO2 v porovnání s klasickou konvenční bavlnou. Zároveň je materiál NILCOTT® Organic plně recyklovatelný díky unikátní technologii molekulární recyklace. Proto všechno NILCOTT® Organic cirkulární oblečení, které si u Nilmore® koupíš, můžeš na konci jeho života vrátit k recyklaci. Zjisti, jak funguje vrácení oblečení!

NILCOTT Organic

Zdroj: NILMORE®

4. Cirkulární polyester NILPET®

NILPET® materiál tvoří recyklovaný polyester, který se vyrábí z polyesterového textilního a obalového odpadu. Díky designu Nilmore® oblečení, které je uzpůsobeno recyklačním technologiím, je NILPET® oblečení na konci jeho života 100% recyklovatelné bez jakékoliv ztráty kvality. Díky tomu se při výrobě ušetří až 38 % CO2 emisí, 50 % vody a 51 % chemikálií v porovnání s klasickým polyesterem. Prohlédněte si třeba cirkulární batoh NILPET®.

NILPET

Zdroj: NILMORE®

5. Cirkulární nylon

Výroba cirkulárního nylonu začíná v mořích, na skládkách a ve výrobách, odkud se získává odpad v podobě rybářských sítí, koberců nebo zbytků látek, který se recykluje. Vznikne tak 100% recyklovaný a zároveň 100% recyklovatelný materiál. Jde o jeden z nejpevnějších a nejodolnějších materiálů vůbec, který lze zároveň zpracovat do velmi jemných a příjemných látek. Nilmore® ho dokáží recyklovat stále znovu a znovu bez ztráty jeho kvality. Díky tomu je dopad výroby materiálu na naši planetu o 86 % nižší než při výrobě tohoto materiálu z fosilních paliv. Oblečení z CIRPAD materiálu představí Nilmore® již brzy!

CIRPAD

Zdroj: Pexels.com